Jdi na obsah Jdi na menu
 


KONĚ VE ZKRATCE

5. 2. 2009

KŮŇ  

Kůň domácí (Equus caballus) nebo prostě kůň je domestikované zvíře, patřící mezi lichokopitníky. Po několik tisíciletí lidské historie se koně používali především pro přepravu. Od 20. století se na nich jezdí hlavně rekreačně. Slovo kůň označuje samce tak i samice koně. Samička koně do čtyř let se nazývá klisnička , starší samice je klisna. Sameček koně mladší čtyř let je hřebeček, starší je hřebec nebo valach (vykastrovaný hřebec). Mládě koně se nazývá hříbě.

Věda zabývající se koňmi je hipologie.

                                         

 

      PLEMENA KONÍ:

 

Anglický plnokrevník
 
 

    Anglický plnokrevník je nejrychlejší a nejcennější plemeno na světě. Je to kůň pocházející z Anglie o kohoutkové výšce kolem 170 cm. Je známý svou bojovou, odvážnou a aktivní povahou. Vzhledově je plnokrevník ušlechtilý, silný, svalnatý a elegantně stavěný  kůň. Hlavu má ušlechtilou s rovným profilem. Dlouhý krk přechází ve výrazný kohoutek. Hřbet je kratší s dobře stavěnou, silnou zádí. Pod jemnou kůží jsou dobře vidět cévy.
    Anglický plnokrevník se pro svůj rychlý trysk nejvíce uplatňuje v dostihovém sportu.Uplatnění ale najde i v drezuře, skocích a při lovu.
    Zakladatelé chovu anglického plnokrevníka (17. a 18. století) byli tři hřebci arabského původu: Byerey Turk, Darley Arabian a Godolphin Barb. Tito tři hřebci byli kříženi s domácími dostihovými klisnami. Kůň se může nazývat plnokrevník pouze tehdy, pokud všichni jeho předkové pocházejí z koní, kteří jsou zapsáni v hlavní plemenné knize v Anglii.
    Anglický plmokrevník se používá všude na světě ke zlepšení a zušlechťování různých plemen koní.

 

 

Arabský plnokrevník
 
 

    Arabský plnokrevník je poměrně malý kůň (140 až 150 cm) pocházející z Egypta a okolí Východu. Je velice inteligentní, vytrvalý, s ohnivým temperamentem. Hlava je nejnápadnějším znakem Araba. Je poměrně krátká, široká v čele a úzká v nosní partii. Nozdry jsou široké, jemné a citlivé. Profil hlavy je konkávní. Hlava je díky této linii příkladem takzvané štičí hlavy. Jeho malé a špičaté uši se skoro dotýkají. Arab má zvláště krásné oči. R. S. Semmerhays napsal, že oči araba musí být: " hluboké, tmavé barvy, u klisen velmi oduševnělé, u hřebce vynikají živostí a neobyčně vyzývavou hrdostí". Jiným významným znakem je mitbah, místo, kde je hlava zavěšena na krku. Vazba hlavy a krku je obloukovitá a čím větší oblouk je, tím více je hlava ve všech směrech pohyblivější. Tělo má kompaktní, hřbet krátký a záď dlouhou a rovnou. Nohy jsou zbaveny vad dlouholetým šlechtěním. Žíně ocasu a hříva se nikdy neprotrhávají ani nepřistřihují. Za pohybu nese kůň ohon vysoko, oblouhovitě zdvižený. Arabi jsou nejčastěji běloši, ale objevují se i ryzáci a hnědáci. Vraná barva je vzácnější. Bíle odznaky jsou časté.
    Arabský plnokrevník je velmi elegantní jezdecký kůň a také výborný dostihový kůň. Využívá se také k zušlechťování jiných plemen. Z araba vznikl anglický plnokrevník.
    O existenci tohoto plemene víme už více než 5 tisíc let. V tvrdých podmínkách pouště se plemeno staletí vyvíjelo, a proto je dnes odolný a vytrvalý. Arabský plnokrevník se považuji za nejneobyčejnější, nejčistší a nejstarší plemeno světa.
 
 

Quarter horse
 
 

Quarter, neboli americký kovbojský kůň je první čistě americké plemeno. Je vysoký od 145 do 160 cm. Hlavu má malou, širokou v čele a v čelistech. Oči má velké a výrazné. Záď je silná a dobře osvalená. Nohy má dobře stavěné a silné. Všechny nesmíšené barvy jsou povoleny. Všeobecně mají quarteři vynikající povahu a jsou nadprůměrně inteligentní. Snadno se s nimi zachází, dobře se učí a jsou spolehliví.
    Quarter horse je vynikající westernový kůň, protože je rychlý, má dobrou rovnováhu a je obratný. Dovede bleskurychle zrychlit, změnit směr nebo zastavit.
    V Americe v minulosti nebyly dlouhé cesty, ani závodiště, a tak se závodilo na krátkých tratích ve vesnicích. Trať obvykle měřila čtvrt míle (quarter = čtvrt). Kůň musel dosáhnout maximální rychlost na krátké vzdálenosti. V těchto závodech vynikali hlavně tito koně, a tak dostali jméno čtvrtkař (quarter).
 
 

Hannoverský kůň
 
 

    Hannoverský kůň je velmi známý kůň pocházející z Německa. Je vysoký od 160 do 175 cm a většinou je ryzí, ale objevují se i vraníci, hnědáci a poměrně málo bělouši. Hannover má většinou dobrosrdečnou povahu a klidný temperament. Hannoverský kůň je velký, impozantní a nepříliš ušlechtilou, ale sympatickou hlavou. Krk má dlouhý a dobře osvalený stejně jako hřbet. Je to kůň masivní. Dlouhý, široký s pevnou kostrou. Jeho silné nohy mají někdy poněkud malá kopyta. Ocas nese vysoko.
    Hannoverský kůň je jeden z nejlepších derezurních a skokových koní. Je ideálním jezdeckým koněm pro různá odvětví jezdeckého sportu.
    Hannoverský kůň je velmi kvalitní. Vznikl v 18. století z koní mecklenburských, holštýnských a anglického plnokrevníka. Jeho chov je dnes viceméně státní záležitostí. V Hannoveru je chov koní s počtem 16000 chovných klisen největší na světě.
    Hannover má prostorný krok, energický klus a  pružný cval. Hannoverský kůň má též skokové schopnosti. Všechny chody jsou velice přesné.
 
 

Fríský kůň
 
 

    Fríský kůň je 155 až 165 cm vysoký kůň pocházející z Nizozemí z provincie Friesland. Je krotký, energický, ochotný, pracovitý, věrný a citlivý. Frís je elegantní vraník s bohatou hřívou a ocasem. Bíle odznaky nejsou povoleny. Pouze malá hvězdička se může tolerovat. Má jemnou hlavu, dlouhý, vzpřímený a krásně klenutý krk. Nohy má kratší s bohatým rousem na spěnkách. Nápadné je držení těla.
    Frísani se využívají jako kočároví koně, ale jsou také vhodní pro vysokou drezurní školu. V klusu je kůň nápadný vysokou kolenní akcí.
    Fríský kůň je staré plemeno, které bylo používáno již před 3000 lety ve Starém Římě. Mechanizace zemědělství zapříčinila, že byl fríský kůň téměř vyhuben. Založení plemenné knihy v roce 1879 ho však zachránilo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil will crash worldwide internet

(Masharow, 12. 12. 2017 20:10)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

:-)

(Neilin, 3. 12. 2011 17:39)

Pěkný blog.....jen bych doplnila pár informací!:-)